כלבים עובדים

כלבים עובדים

בתקופה האחרונה אני נתקלת בדיונים רבים העוסקים בכלבים עובדים. הדעה הרווחת היא שכלבים עובדים הם כלבים מסכנים, כלבים שמתעללים בהם, כלבים שמנצלים אותם לטובת האדם. האם זה נכון? מה טובת הכלבים? לעבוד ולשרת את האדם, או לרבוץ על הספה ולהעביר את הזמן בנמנום? אל לנו לשכוח, שכלבים פותחו במקור למען האדם. רואים זאת על ההתנהגות שלהם. הם נקשרים אלינו, הם שמחים לרצות אותנו ומעוניינים לחזור על פעולות שמניבות להם תועלת מאתנו. כמעט כל כלב ישמח שיהיה לו תפקיד. לא כל תפקיד מתאים לכל כלב, אבל כמעט כל כלב ישמח לתפקיד כלשהו. יש כלבים שמספיק שתניחו עליהם תיק (מיוחד לכלבים) ומיד ראשם יתרומם בגאווה על כך שהם סוחבים את כלי האוכל שלהם בעצמם. כלבי ליטוף בבתי אבות לא צריכים לעשות שום דבר חוץ מלהיות נחמדים ולתת לאנשים ללטף אותם, והם בדרך כלל מתייחסים לתפקיד הזה ברצינות רבה וגם חוזרים מאוד עייפים בסיום העבודה, למרות שלא עשו שום דבר קשה פיזית.

כלבים עובדים בתפקידים רבים ומגוונים, מוכרים יותר ופחות. כלבי נחיה, שתפקידם לשמש עיניים לעיוור ולוודא שהוא הולך בבטחה, כלבי שירות לנכים, שעוזרים לאדם להרים דברים שנופלים על הרצפה, להביא דברים ממגירות ומהמקרר, לפתוח ולסגור דלתות, להדליק ולכבות את האור ועוד פעולות שהנכה מתקשה לבצע והכלב מבצע אותן עבורו, כלבי שמע, שתפקידם להסב את תשומת לב האדם החירש לצלילים מסוימים כגון טלפון או צלצול בדלת, כלבים עובדים בשירות המדינה בתפקידי בטחון בצבא ובמשטרה בתפקידים שונים כמו חיפוש והרחה, אבטחה, לחימה ועוד. יש כלבים שתפקידם להתריע על התקף אפילפסיה מתקרב, כלבים טיפוליים שעוזרים לילדים ומבוגרים בבעיות רגשיות למיניהן , כלבים שתפקידם לשמור על עדרי צאן או לרעות אותם, ועוד. יש תפקידים פחות נפוצים לכלבים בארץ כמו כלבי חיפוש והצלה בשלג (מתאימים לגזעים שזקוקים לקור, כלבים כאלה אפשר לגדל אולי בצפון הארץ, אבל למעשה הם לא מתאימים לאקלים הישראלי), כלבי מזחלות (גם הם מתאימים לתנאי קור, למרות שאפשר למצוא אותם בכל הארץ, לא רק בצפון)

לא כל כלב מתאים לכל עבודה והתאמת הכלב לתפקיד חשובה מאוד. כלבים עוברים מבחנים ונבחרים אלה שיש להם את הטמפרמנט המתאים, האינטליגנציה המתאימה והיכולות לתפקיד. את ההכשרה הם עוברים בדרך כלל בתנאי פנסיון, שם עובדים איתם באופן אינטנסיבי עד שהם מוכנים לתפקיד המיועד להם. גם לגודל הכלב וגזעו יש חשיבות. כלבי ציד ישמשו ככלבי הרחה, לדוגמא, שכן האף המפותח שלהם מתאים לתפקיד כזה. בשדה התעופה "מעסיקים" כלבי קוקר ספניאל, גזע ממשפחת כלבי הציד שגודלו הקומפקטי מאפשר לו להיכנס למקומות צרים ולחפש חומרי נפץ. כלבים עובדים, כלבים שמתאימים לעבודה אינטנסיבית, לא ייהנו מחיי רביצה בבית. אלה כלבים שזקוקים לפעילות רבה, גם פיזית וגם מנטלית, ולא מסוגלים לחיות חיי בטלה. בשביל כלבים כאלה, חיי בית רגילים הם עוול, ואם לא יפרקו את האנרגיה שלהם ויממשו את היכולות שלהם – הם יהיו כלבים אומללים. אבל לא רק כלבים עובדים זקוקים לעבודה. גם כלבים רגילים, כלבים שלא עובדים באופן רשמי זקוקים לפעילות כדי להיות מאושרים. אנשים נוטים לחשוב שהצורך הגדול ביותר של כלבים הוא אהבה. זה נכון שכלבים זקוקים לאהבה שלנו, ובעיקר לאחריות שלנו כלפיהם, אבל הם צריכים פחות ביטויי חיבה ואהבה ממה שנדמה לנו. כמעט כל כלב יעדיף לצאת לטיול ארוך בחוץ מאשר להתכרבל עם הבעלים שלו על הספה. (אולי אחרי הטיול הארוך הוא ייהנה מזה יותר) כלבים מתרגשים פחות מאיתנו מנשיקות וחיבוקים. רוצים לרגש את הכלב שלכם? הביאו כדור, קחו רצועה וצאו לטייל, שחקו איתו או למדו אותו משהו חדש. הוא יעריך את זה יותר מכל נשיקה או חיבוק שיקבל.

אז כן, כלבים עובדים הם בדרך כלל כלבים מאושרים. הם מרגישים חשובים, מועילים, הם פורקים אנרגיות וממצים את היכולות שלהם. כלבים עובדים בדרך כלל נהנים גם מקשר ייחודי עם האדם אותו הם "משרתים". למשל כלב הנחיה משמש לרוב לא רק עיניים לעיוור, אלא בן לוויה, חבר לכל דבר שנמצא איתו כל הזמן ובכל מקום. מכירים כלב שיסרב להיות עם הבעלים שלו כל היום והלילה? אני לא. כלבים מעדיפים את חברתנו על כל דבר אחר ותפקידי הליווי למיניהם מספקים להם את האפשרות לחיות כמו שכל כלב חולם לחיות.

חשוב לציין שבהגדרה "כלבים עובדים" איני מתכוונת לכלבים שבעליהם הפכו אותם לכלבי שמירה בעל כורחם. אלה באמת כלבים מסכנים וזו באמת התעללות. כלבים קשורים, שמקבלים יחס מינימלי והם שומרים (או לא) על שטח הבית או העסק מבחוץ. פעמים רבות לא דואגים להם לתנאים הולמים כמו מחסה ושמיכה חמה בחורף, ואפילו למים ואוכל. בכל שנה פרסומי הכלבים ה"שומרים" שזקוקים לעזרה ממלאים את דפי הפייסבוק, בניסיון לעזור להם לצאת מתפקידם האכזרי לבית חם. פעמים רבות הם נזרקים כשהם מתבגרים ומוחלפים בכלב צעיר יותר. ישנם גזעים (או כלבים מעורבים בעלי אופי מסוים מאוד) שפותחו במקור לשמירה וזקוקים לתפקיד זה כדי לחיות חיים מספקים. כלבים אלה פחות זקוקים לחברת אנשים ומטרתם בחיים היא לשמור על אדונם וביתו ורכושו. כשכלבים כאלה נמצאים בידיים טובות הם חיים מצוין ומממשים את עצמם.

לסיכום, כלבים זקוקים לעבודה כדי להיות מאושרים. כלב עובד הוא כלב מאושר. כלב עייף שווה בעלים מאושרים. ספקו לכלב שלכם עבודה. הוא יכול ללמוד להביא דברים שאתם מבקשים ממנו, הוא יכול ללוות אתכם למקומות, לסחוב עבורכם חפצים, לבצע עבורכם תרגילים שונים. כמובן שלא כל תפקיד מתאים לכל כלב, אבל יש מספיק רעיונות, משהו בטוח מתאים לכלב שלכם, ואתם תגלו די מהר, שהכלב נהנה מהפעילות המשותפת אתכם ורוצה לעבוד. כלבים עובדים, או כאלה שלפחות מקבלים מספיק פעילות גופנית, הם כלבים נוחים יותר ובעליהם סובלים פחות מבעיות התנהגות שנובעות משעמום ועודף מרץ. חשוב להבהיר, עבודה עם כלב תיעשה תמיד בכיף, בשמחה. הכלב צריך לרצות לעבוד, ואם הוא לא נהנה מהפעילות שיזמתם עבורו, כדאי לחפש פעילות אחרת. כעס, הפחדה, כפיה, לא יביאו תוצאות טובות ויהרסו את הקשר ביניכם. חפשו סרטונים באינטנרט, יש דברים שתצליחו ללמד את הכלב לבד (אך המנעו מכל סרטון שמציג כל סוג של אלימות!) ואם אתם מעוניינים בעבודה מקצועית יותר, צרו קשר עם מאלף כלבים, שישמח להנחות אתכם וללמד אתכם לעבוד עם הכלב שלכם בעבודה ששניכם תרוויחו ממנה.