זהירות כלבים וילדים!

זהירות – כלבים וילדים!

בתור פנסיון כלבים בצפון, יצא לנו לפגוש לא פעם משפחה עם ילדים שמגיעים להפקיד בידנו את כלבם לזמן החופשה המשפחתית שלהם, ברוב המקרים גם הזדמן לנו לראות את הקשר המדהים, הבריא והמרגש שיש בין הילדים לכלבם. בטח יצא לכם לראות פעם תמונות של כלבים וילדים ביחד. כלבים וילדים, במיוחד כלבים ותינוקות, מככבים בתמונות, סרטים ופרסומות וזה הדבר הכי חמוד בעולם, נכון? אתם בטח חושבים שטעיתי בכותרת, או שבכוונתי להזהיר אתכם מעודף מתיקות של כלבים וילדים יחד, אבל לא. את זה שכלבים וילדים חמודים ביחד כולם יודעים. בכלל, שילוב של חיות וילדים הוא השילוב המנצח. כלבים וחתולים הם חיות המחמד הנפוצות ביותר בעולם, ואפשר לקרוא המון מחקרים שמוכיחים כמה הקשר ביניהם הוא חשוב ומועיל. הוכח שילדים שחיים עם כלבים וחתולים חולים פחות, מתקשרים יותר, ואפילו גדלים להיות אנשים טובים יותר, זה מידע שבוודאי לא מפתיע אף אדם שאוהב כלבים וחתולים. אפשר לכתוב בלי סוף על היתרונות שבגידול כלבים וחתולים עם ילדים, אבל הפעם נתמקד בצד השני של יחסי כלבים וילדים. האם כלבים עלולים להיות מסוכנים לילדים ותינוקות? האם כל כלב מתאים לחיים עם ילדים? איך אפשר לוודא שכלבים וילדים יחיו יחד בבטחה? האם מותר להם להישאר יחד לבד?

אחת הסברות המוטעות, שגם אני גדלתי עליה, היא שכלבים לא פוגעים בילדים. הטענה היא שכלבים "יודעים" שילד חלש יותר, נזהרים לידו ולעולם לא יפגעו בו, בדיוק כמו שלא יפגעו בגורים. החלק של הגורים נכון בדרך כלל. כלבים בריאים בנפשם לא יפגעו בגורים. גם כלבים שלא מסתדרים עם כלבים אחרים, כמעט אף פעם לא יפגעו בגור. היוצאים מן הכלל הם כלבים עם בעיות תקשורת שונות, הרבה פעמים אלה כלבים שהופרדו מוקדם מהשגר ומאמם ולא למדו לתקשר באופן בריא עם בני מינם. לגבי ילדים התמונה שונה לגמרי – גם כלבים בריאים לחלוטין בנפשם לא בהכרח יסתדרו עם ילדים. ילדים ותינוקות אנושיים הם לא גורים, הכלב לא תופס אותם כגורים והיחסים ביניהם מורכבים הרבה יותר.

לכלבים קשה להבין ילדים. אלה האחרונים קופצניים, לא צפויים, הם מכאיבים ומרעישים, הם לא עקביים וקשה לצפות את התנהגותם. ליצורים כמו כלבים, שמאוד אוהבים סדר ושגרה, החיים עם ילדים יכולים להיות לא נעימים לפעמים. בדרך כלל, נראה את הבעיה אצל כלבים שלא הורגלו לחיים עם ילדים מגורות. כשמכניסים גור לבית עם ילדים, הוא מתרגל לסביבת ילדים מהתחלה ולא מכיר חיים אחרים. לכלב כזה בדרך כלל יהיה קל יותר לספוג התנהגות נורמלית של ילדים והוא פחות יתרגש מהם. זה לא אומר שכלב בוגר בהכרח לא יסתדר עם ילדים, פשוט צריך לבדוק את התאמת הכלב למשפחה לפני האימוץ, או להרגיל את הכלב לילדים לפני שמגיע אחד משלכם. פה חשוב להגיד כמה מילים על חשיפה, כרגיל. אם אין לכם עדיין ילדים ויש לכם כלב, תוכלו למנוע בעיות עתידיות אם ייחשף כראוי לילדים. עם גורים קל מאוד לעשות את זה – טיילו בגני שעשועים ותנו לילדים לשחק איתם, רק וודאו שהחוויה תהיה חיובית לגור שלכם לא פחות משהיא חיובית לילדים.הפגנת תוקפנות של כלבים כלפי ילדים ותינוקות נפוצה יותר ממה שהיינו רוצים לחשוב. רוב המקרים לא יגיעו לעיתון היומי, ולא ייגמרו בנזק גדול, אבל גם במקרים הקלים יותר אסור לזלזל. רק השבוע נכתב בעיתון על ילדה בת 14 מצפון הארץ, שננשכה קשות על ידי הכלב המשפחתי. הילדה הושארה לבד עם הכלב בבית, למרות שזה אומץ רק שלושה ימים לפני כן. במקרה כזה, בלי לדעת את כל הפרטים, הטעות זועקת משורות הכתבה – הכלב רק אומץ. הוא חדש בבית, הוא לא מכיר את הילדה, היא לא מכירה אותו ולא מסוגלת לקרוא את סימני האזהרה שלו, והיא צעירה מדי להתמודד עם כלב כל כך גדול וחזק.

אז איך נזהרים? יש מספר דברים שאפשר וצריך לעשות כדי להישאר בצד הבטוח:

בחירת הכלב – אם יש לכם ילדים ואתם מעוניינים לאמץ כלב, וודאו שאתם בוחרים נכון. אם אתם מאמצים כלב בוגר מעמותה, העדיפו כלב שחי בבית אומנה עם ילדים ויש מושג לגבי התאמתו אליהם. אם הכלב חי בכלביה, שאלו שאלות – האם ידועה ההיסטוריה שלו? אם היתה לו משפחה בעבר, האם ידוע מדוע ננטש? האם המתנדבים יודעים לספר על אופיו של הכלב ותגובותיו למצבים שונים? הדרך הכי טובה לוודא שהכלב מתאים לכם היא להיעזר בשירותיו של מאלף כלבים שיתלווה אליכם ויעזור לכם להחליט איזה כלב הכי מתאים גם מבחינת התאמתו לילדים וגם מבחינת מזג ורמת אנרגיה. אם אתם מעוניינים לאמץ גור, נסו להגדיר מראש איזה גור אתם מחפשים לפני האימוץ. האם אתם מעוניינים בכלב גדול? קטן? פרוותי או בעל שיער קצר? כלב אנרגטי או כלב רגוע יחסית? זכרו שגור כלבים זקוק לחינוך ודורש השקעה רבה בשנה הראשונה לחייו, ממש כמו ילדים קטנים. וודאו שאתם מסוגלים להתמודד עם התוספת החמודה למשפחה, ושתוכלו לחנך אותו כדי שיתנהג כפי שמצופה ממנו ליד הילדים ובכלל.

עשה ואל תעשה בבית – למדו את הילדים שלכם איך מתנהגים לכלב. כלבים הם לא בובות, ולא סוסי נדנדה. ילדים צריכים לדעת מהתחלה שגם כלבים מרגישים. גם לכלבים כואב, ולא נעים להם כשמציקים להם. צרו מצבים חיוביים ונעימים לכלב ולילדים יחד, תנו לילדים להאכיל את הכלב (בהשגחתכם בלבד), ללטף אותו, ואפילו לתרגל איתו פקודות אם הילדים גדולים מספיק. טיילו איתם ביחד, סעו לראות פריחה בצפון ולכו לים, צרו חוויות משותפות ומהנות. אבל – לעולם אל תשאירו ילדים וכלבים לבד. אפילו לא לרגע. אל תתנו לילדים להתקרב לאוכל של הכלב, או לקחת לו צעצוע ללא השגחה. אל תתנו לילדים ותינוקות לפלוש למרחב של הכלב בלי שיוכל להתרחק. וודאו שלכלב תמיד יש פינה משלו לפרוש אליה כשהוא רוצה שקט. שימו לב לתגובות של הכלב. האם הוא רגוע ונינוח ליד הילדים? האם הוא נדרך? האם הוא מושך את אזניו לאחור ומפנה את מבטו לצד? האם הוא מגרגר לכיוונם?

מתי צריך עזרה מקצועית? לדעתי האישית, רצוי שכל אדם המגדל כלבים וילדים יחד ייעזר במאלף כלבים כדי לוודא שהתקשורת בבית נכונה לכולם וכדי למנוע בעיות עתידיות. במיוחד אם אתם בעלים חסרי ניסיון ולא גידלתם כלבים בעבר. ואם לא עשיתם את זה ואתם מרגישים שיש בעיה, פנו לעזרה מיידית. אם הכלב נהם על הילד, אם אתם מרגישים שהכלב לא רגוע ליד הילדים, אם יש ספק כלשהו – אל תחכו וחפשו מיד עזרה. תוקפנות לא תיעלם לבד, והזנחה תגרום להחמרה במצב.

כמה מילים על נהמות וגרגורים- כלבים לא יודעים לדבר עברית. הם מדברים בכלבית. נהמת אזהרה היא הדרך של הכלב להגיד – "זוז", "תתרחק ממני". אם האזהרה לא תספיק הכלב עלול לנשוך, מבחינתו זה השלב הבא לאחר שהזהיר. ילדים לא מבינים כלבית, ופעמים רבות ימשיכו במעשיהם גם לאחר אזהרת הכלב, ושם תגיע הנשיכה אם לכלב אין לאן לברוח. אם הכלב שלכם נהם על הילדים, אל תכעסו עליו. הרחיקו את הילדים, וצרו הפרדה מוחלטת ביניהם עד שתתחילו תהליך עבודה עם איש מקצוע. אם תכעסו על הכלב על שנהם, יכול להיות שבפעם הבאה הוא יוותר על נהמת האזהרה ופשוט מיד ינשוך, ולשם אנחנו לא מעוניינים להגיע.

לסיכום, אם אתם אוהבים כלבים וילדים, אל תוותרו על השילוב ביניהם. הם יגדלו יחד ויהיה החברים הכי טובים, כמו שרק כלבים וילדים יודעים להיות. רק שימו לב שאתם המבוגרים משגיחים שהכל בסדר 🙂

השתכנעתם ? 🙂

בואו אלינו, אל פנסיון כלבים בצפון – בשדות ואמצו את החבר הטוב ביותר שאפשר למצוא עבור ילדכם והמשפחה,  לפרטים נוספים כנסו לכאן.