חג פורים חג פורים

חג פורים, חג פורים…..

חג פורים בפתח והשיחות הרגילות לתקופה מתחילות לזרום לפנסיון לכלבים וחתולים "בשדות":"שלום, קוראים לי ישי, הכלב שלי נבהל מנפצים אתמול וברח לכיוון השדות באזור שלכם, אולי ראיתם אותו במקרה? הוא לבן וקטן ובטח מאוד מפוחד….""הי, שמי חנה, רציתי לשאול אם יש אצלכם בפנסיון שירותי אילוף, אני לא יודעת איך לעזור לכלב שלי, הוא סובל מחרדות, רועד ומתחבא מתחת למיטה מכל רעש שהוא שומע, תוכלו לעזור לנו?"פורים הוא חג נפלא. לילדים. אם כלבים וחתולים היו יכולים לבחור למחוק תקופה אחת בשנה, אין ספק שפורים והחודש שקודם לו היו נמחקים מלוח השנה.

למה זה כל כך מפריע להם? כלבים וחתולים ניחנו בחושים הרבה יותר מפותחים משלנו. הם שומעים את הנפצים והזיקוקים בעוצמה חזקה הרבה יותר. מאחר ואי אפשר להסביר להם שחג פורים בפתח וילדים נהנים מניפוץ נפצים, הם פשוט נבהלים. שגרת יומם מתערערת, הם לא יודעים מאיפה ולמה מגיע הרעש הזה והם פוחדים. בניגוד ליום העצמאות, למשל, שתוך כמה שעות העינוי שלהם מסתיים, תקופת פורים היא סבל מתמשך עבור כלבים וחתולים רבים.

מה קורה להם כשהם פוחדים? כלבים וחתולים רבים "מאבדים" את עצמם מרוב פחד. הם עלולים לברוח ללא שום כיוון, פשוט לרוץ ולהיעלם. יש כלבים וחתולים שמרוב פחד שוברים חלון בבית וקופצים החוצה כדי לברוח. מספר הדיווחים על כלבים וחתולים שנעלמו מביתם גבוה מאוד בתקופת פורים, חלקם לא נמצאים לעולם. לא כל הכלבים והחתולים בורחים, יש כאלה שמתחבאים בבית, רועדים, מאבדים שליטה על הצרכים לעיתים, מריירים, ולא מוכנים לאכול ולשתות.

איך אפשר לעזור להם? קודם כל, לנסות לשדר רוגע בעצמנו. אם גם אנחנו נילחץ, הם יבינו שכנראה יש להם סיבה מצוינת לפחוד. וודאו שלכלב או החתול יש מקום בו הוא מרגיש בטוח, אליו יוכל ללכת כשהוא פוחד.

אל תשאירו כלבים וחתולים בחוץ – ואם הם לבד בבית, סגרו תריסים ונעלו חלונות. אפשר להשאיר רדיו דולק או טלוויזיה, שתעמעם את הרעשים מבחוץ. כלבים ניתן לעייף בזמן שאין נפצים והם רגועים. צאו לטיול ארוך, תעבדו על משמעת או על טריקים שהכלב יודע, שחקו בכדור, נסו להגיע למצב שבבית הוא יהיה עייף כל כך, שפחות יקשיב לרעשים בחוץ. במקרים קיצוניים מאוד שאלו את הווטרינר שלכם לגבי טיפול תרופתי.

איך אפשר למנוע את הפחד? כמו תמיד, הכול מתחיל בחשיפה נכונה. אם יש לכם גור, חשפו אותו לרעשים מגיל צעיר. רעש מכוניות, משאיות, שואב אבק, מכונת כביסה, מקדחה, רעמים, נפצים (מוקלטים). תמיד וודאו שהחשיפה היא חיובית ושהגור לא נלחץ, ותגמלו אותו על התנהגות רגועה. אם אימצתם כלב בוגר, ואינכם יודעים מה יהיו תגובותיו למצבים שונים, בדקו את הנושא לפני תקופות קשות כגון פורים או יום העצמאות, כדי שתוכלו לטפל בפחד בצורה מבוקרת ולשפר את המצב לפני גל הנפצים/רעמים/טילים הבא. בנוסף לבעיית הנפצים בפורים, כלבים רבים פוחדים גם מתחפושות, במיוחד כאלה הכוללות מסיכות או כובעים גדולים, ותחפושות פרווה גדולות למיניהן. גם כאן חשיפה הדרגתית תעזור למנוע מהכלב לפחוד מצורות שונות של אנשים ולבושם.

אמצעי בטיחות לתקופות קשות ובכלל – אל תתנו לפחד להפתיע אתכם. יש מקרים רבים של כלבים וחתולים שבורחים מהבית בפורים ואף אחד לא חשב שזה יקרה. לפעמים הנפצים חזקים בצורה מוגזמת וגורמים גם לכלבים וחתולים שלא פוחדים בדרך כלל לברוח, לפעמים אנחנו פשוט לא יודעים שהם כל כך פוחדים עד שפורים מגיע. לכן וודאו הרבה לפני החג שיש על הכלב או החתול קולר עם תג שם ומספר טלפון שלכם, וודאו שפרטי השבב של הכלב מעודכנים, ושהקולר שלו מהודק מספיק כדי שלא יוכל להשתחרר באמצע טיול. גם אם אתם משחררים את הכלב שלכם מהרצועה בטיולים, הימנעו מכך בתקופה הזו ושחררו את הכלב רק במקומות סגורים.

יש לכם ילדים? זה הזמן להסביר. להסביר שלמרות שמאוד כיף להם לפוצץ נפצים, כדאי שיימנעו מכך. ספרו להם על חתולי הרחוב שנמלטים לכל עבר ועלולים להידרס תוך כדי בריחה. ספרו להם על כלבים שנמצאים לבד בבית, רועדים מפחד ולא מסוגלים להבין שזה חג פורים ונפצים זה כיף. ספרו להם על הכלב מהצפון שמרוב פחד קפץ מקומה חמישית ונהרג. נכון, הילדים לא ישמחו לוותר על נפצים וקפצונים בפורים, אבל הם יזכו לשיעור חשוב על  איך לכבד את האחר, אפילו אם האחרים הם כלבים וחתולים. הם ילמדו ערך חשוב של התחשבות בזולת, ויבינו את החשיבות שבשמירה על ביטחונם של כלבים וחתולים רבים. בעזרתכם הם ידעו שלפעמים ויתור קטן עושה שינוי גדול. ונכון שכאן אנחנו מדברים על כלבים וחתולים, אבל נגיד גם בשורה אחת שיש אנשים רבים שחווים פחד גדול בפורים, שכל נפץ מחזיר אותם לדברים שהם לא רוצים לזכור.

אז שיהיה חג שמח, לכולם! גם לילדים שלומדים ליהנות מפורים בלי להבהיל אף אחד ולסכן את עצמם ואת הסביבה, וגם לכלבים וחתולים שאולי בסוף, בזכותכם, יוותרו על הדרישה למחוק את פורים מלוח השנה.