הצילו פרעושים קרציות

הצילו! פרעושים וקרציות

החורף כבר כמעט מאחורינו. הימים מתחילים להתחמם והן מתחילות לצוץ. הקרציות. דרום, מרכז, צפון, הן לא בררניות והן נמצאות בכל מקום, מזדחלות ומטפסות ושואפות למצוץ דם. אין אדם אחד שמגדל כלבים וחתולים, ביחד או לחוד, שלא מכיר את תופעת הקרציות והפרעושים המטרידה. הטפילים האלה אפילו זוכים למשפטים משלהם: "אם תישן עם כלב אל תתפלא שאתה קם עם פרעושים", "אל תהיה קרציה", "אני אמחץ אותך כמו פרעוש" ועוד משפטים בסגנון שהמכנה המשותף שלהם הוא להיות לא נחמדים. אני לא שמעתי אף אחד מדבר בשבחו של פרעוש, ואתם?הדרך הכי טובה לטפל בקרציות ופרעושים, היא למנוע מהם להיכנס לחיינו ככל האפשר. כלבים וחתולים סובלים מאוד מקרציות ופרעושים, והם גם מסוכנים לבריאותם (מיד נגיע לזה). קרציות עלולות להיות מסוכנות מאוד גם לבני אדם (מיד נדבר גם על זה).

יש מספר שיטות להילחם בקרציות ופרעושים והטיפול המונע תלוי במספר דברים- מקום מגוריו של הכלב או החתול (בבית או בחוץ), סגנון הטיולים שלו (עירוני או כפרי), האם הכלב נפגש עם כלבים אחרים וכמה? אצל כלבים וחתולים שחיים בדירה בבניין, יוצאים לטייל רק עם רצועה באזור עירוני (או לא יוצאים בכלל במקרה של חתול) קל לשלוט בנושא הקרציות והפרעושים. בדרך כלל אמפולות משולבות נגד פרעושים וקרציות על בסיס חודשי יספיקו כדי למנוע ביקור של האורחים הלא רצויים. צריך לזכור שפרעושים וקרציות מפתחים עמידות לחומרים הפועלים נגדם, ואם רואים שחומר מסוים מפסיק לעבוד יש להחליפו. אצל כלבים וחתולים שחיים או מטיילים באזורים כפריים יותר צריך להוסיף לאמפולות גם קולר נגד קרציות ולדאוג להדברה קבועה של השטח סביב הבית ולפעמים גם הבית עצמו. בכל מקרה, לא משנה איפה גרים הכלבים והחתולים שלכם, אם אתם יוצאים לחופשה, בעיקר בקיץ, ומשכנים אותם בפנסיון לכלבים וחתולים, דאגו לשים עליהם אמפולה חדשה ואפילו קולר נגד קרציות. למרות שהפנסיון נקי ומודבר, עדיין מדובר במספר גדול של כלבים וחתולים וכדאי שהם יהיו מוגנים ככל האפשר.

למרות שהם מגעילים באותה מידה, כל אחד בדרכו, בואו נפריד רגע בין קרציות לפרעושים:

פרעושים הם טפילים קטנים ומרגיזים, ועוקצים. גם בני אדם. לא כלבים וחתולים הם אלה שמביאים אותם, הם פשוט מגיעים ולהם מטרה אחת – למצוץ דם. של כלבים, של חתולים, של בני אדם, הכל הולך. יש כמה בעיות עם פרעושים מעבר לזה שהם מציקים. כלבים וחתולים רבים אלרגיים לעקיצות שלהם (תוכלו לקרוא על זה במאמר "כלבים וחתולים – אלרגיות), קיים קשר ישיר בין פרעושים לתולעים (לכן כשמטפלים בכלבים וחתולים נגד פרעושים – מטפלים גם נגד תולעים), הם עלולים לגרום לדלקות בעור, לפעמים אפילו לאנמיה- וקשה להיפטר מהם, לכן עדיף למנוע אותם. אם אתם רואים על הכלב או החתול שלכם מעין לכלוכים חומים – זוהי צואת פרעושים. אם יש צואת פרעושים, יש גם פרעושים, אפילו שלא תמיד תראו אותם (אם הכלב כהה, או בעל פרווה סמיכה וארוכה יהיה קשה יותר לקלוט אותם בתנועה). אם יש פרעושים על הכלב – יש פרעושים גם בבית. על מנת למגר אותם צריך לשאוב את כל הבית כולל תכולתו, לכבס כל מצע אפשרי שלכם ושל הכלב כדי להשמיד את הפרעושים על כל מחזור חייהם (ביצים, זחלים, גלמים ופרעושים בוגרים). במקביל צריך לטפל בכלבים ובחתולים- להתחיל באמבטיה הגונה עם שמפו משמיד טפילים, ולאחר יומיים שלושה לטפטף אמפולה. (שימו לב- אם יש לכם גור, בדקו היטב מאיזה גיל מותר להשתמש באמפולה. במקרה שהגור צעיר מדי שאלו וטרינר באיזה חומר מותר להשתמש) במקרים קיצוניים צריך הדברה מקצועית כדי לסלק אותם סופית מהבית. למרות שיש עלייה בנוכחות פרעושים כשמזג האוויר מתחמם, פרעושים מעוניינים להטריד כל השנה, ולכן יש להקפיד על טיפול מונע שגרתי בכל מזג אוויר.

קרציות. איתן התחלנו את המאמר. צפון, דרום וכל מה שבאמצע. אי אפשר לברוח מהן, אבל חובה להתגונן מפניהן כי הן מסוכנות. גם לכלבים וחתולים וגם לבני אדם. בניגוד לפרעושים, קרציות לא מקפצות ומדלגות כדי לעקוץ, אלא מתבייתות על גוף הכלב/חתול/אדם וניזונות מדמו. קל יותר לאתר אותן מאת הפרעושים, אם במישוש הכלב (הקרציות בולטות) או בחיפוש עליו, כיוון שהן נתפסות על העור ולא מתרוצצות על הגוף. קרצייה יכולה להטיל 5000 ביצים בהטלה אחת!! אלה המוני קרציות. הן מטיילות, מטפסות על קירות ומחכות להזדמנות להיתפס על גוף כלשהו ולמצוץ דם. הקרציות מסוכנות גם לכלבים וגם לבני אדם. הן עלולות לשאת שתי מחלות מסוכנות – האחת – קדחת הקרציות (ארליכיה) שנקראת גם "הרוצח השקט", ופוגעת בכלבים, אינה מדבקת לבני אדם. המחלה נקראת "הרוצח השקט", כיוון שקל מאוד לפספס אותה. הכלב נדבק במחלה מהקרצייה, סובל מאיבוד תיאבון קל או חולשה, סימנים שיכולים להיגרם גם סתם מיום חם מדי ולא תמיד מעוררים חשד. בשלב השני של המחלה הכלב פעמים רבות מתנהג כרגיל והמחלה ממשיכה לדגור בגופו. השלב השלישי הוא השלב הכרוני, הוא יכול להגיע חודשים ולפעמים אפילו שנים אחרי השלב השני. בשלב זה יש פגיעה במח העצם, ולא תמיד ניתן להציל את הכלב. אם אתם רואים שהכלב שלכם במצב רוח ירוד וחסר תאבון, גם אם זה עובר לו אחרי יום יומיים, מומלץ לבצע בדיקת דם לוודא שלא חלה בקדחת קרציות. המחלה השניה היא "קדחת הבהרות", מחלה המועברת ישירות מהקרצייה לבני אדם ואינה מדבקת לכלבים וחתולים. (זוכרים את הזמר מאיר אריאל? הוא גר בקיבוץ משמרות שבצפון השרון, ונפטר עקב קדחת הבהרות). המחלה מסוכנת ועלולה לגרום למוות אם לא מגלים אותה ומטפלים בה בזמן.

אז איך בוחרים באילו חומרים להשתמש כדי למנוע פרעושים וקרציות? לצערי מדובר בלא מעט ניסוי וטעייה. יש מספר סוגי אמפולות בשוק, מספר סוגי קולרים, ואפילו כדורים שאמורים למנוע פרעושים וקרציות. הכדורים נמכרים אצל וטרינרים בלבד, את כל השאר ניתן למצוא בכל חנות לציוד לבעלי חיים. כפי שכתבתי קודם, יש משמעות לאזור בו אתם גרים- סוג מסוים של אמפולות יעבוד טוב יותר בצפון למשל, מאשר במרכז, שם הטפילים פיתחו אליו עמידות, ולהיפך, אבל זה לא מדע מדויק ובסופו של דבר אין מנוס מלנסות ולקוות לטוב. בכל מקרה, כדאי לבדוק את הכלב אחרי טיולים, לוודא שלא אסף איתו טרמפיסטים לא רצויים, ובכלל, לעבור על הפרווה של הכלבים והחתולים באופן רציף (בכל מקרה אנחנו מלטפים אותם כל היום, לא?) ולוודא שהם נקיים, ושיהיה לכולנו קיץ נקי מפרעושים וקרציות וכלבים וחתולים מטופלים ומטופחים!