קונים או מאמצים

קונים או מאמצים?

מזל טוב! הגעתם להחלטה שאתם מעוניינים לצרף למשפחה כלב. זו החלטה חשובה, שתשפיע גם עליכם וגם על הכלב שיצטרף למשפחתכם, וחשוב להחליט נכון כדי שמערכת היחסים הזו תצליח. כלבים הם בני משפחה לכל דבר, וודאו שההחלטה שקיבלתם נכונה לכם ותישאר נכונה גם בעוד חמש, עשר וחמש עשרה שנים. אל תאמצו כלב בשביל הילדים (הם מתלהבים בדיוק שבוע ועובר להם ברוב המוחלט של המקרים), אל תאמצו כלב כי בא לכם עכשיו אבל אתם לא יודעים מה יהיה עוד שנה. תאמצו כלב רק אם אתם מבינים שאתם מתחייבים אליו לכל חייו. אם עשיתם וי על הסעיף הזה, אפשר להמשיך.

עשו רשימה. פשוט שבו ותחשבו איזה כלב הכי מתאים לכם ולאורח החיים שלכם. גור? בוגר? פרווה ארוכה? פרווה קצרה? אנרגטי? טיפוס ספה? לפעמים יש פער בין הרצוי למצוי, לא תוכלו לאמץ גור כלבים אם אתם לא בבית עשר שעות ביום, אבל כלב בוגר כן יכול להתאים לכם. אם אתם מגיעים הביתה ומתחברים לשלט של הטלוויזיה, כלב אנרגטי מדי שזקוק לפעילות מרובה פשוט לא יתאים לכם. חשבו היטב וענו בכנות על השאלות של עצמכם, כדי שתוכלו לבחור נכון ולא תגרמו עוגמת נפש לעצמכם ולכלב, שליבו ישבר כשימצא את עצמו בחוץ.

שאלת השאלות – מאמצים או קונים?

רכישת כלב גזעי – אם החלטתם שאתם מעוניינים בכלב גזעי יש רק דרך אחת נכונה לעשות זאת. אחרי שתקראו לעומק על הגזע, ותחליטו שהוא אכן מתאים לכם מכל הבחינות – צרו קשר עם רכז הגזע ובדקו אם יש המלטות מאושרות ומפוקחות. כלבנות גזעית היא עולם בפני עצמו, הכולל בתוכו יתרונות וחסרונות, אבל זו הדרך היחידה לקבל כלב גזעי. לא דמוי גזעי, ולא בערך. גזעי. יש אנשים שמקדישים את חייהם לגזע מסוים, מגדלים ומטפחים אותו במטרה לשמר ולשבח אותו ומקפידים על תכונות האופי והמראה. אנשים כאלה אוהבים כלבים באמת. הם לא מרביעים את הכלבה יותר מדי, הם דואגים שהגורים והאם יקבלו כל מה שצריך ומספקים להם את כל צרכיהם הפיזיים והנפשיים. אל תתפתו לקנות כלב "גזעי" מהמלטות לא מאושרות ולא מפוקחות. אנשים רבים משתמשים בכלבה שלהם כדרך לעשות כסף קל. התופעה נקראת "מטחנת גורים". אנשים שמרביעים את הכלבה שלהם בלי שום התייחסות למראה הגזע ולאופיו, פוגעים בכלבה, בגורים ובגזע כולו. כלב גזעי הוא כלב עם תעודות יוחסין בלבד. כלב ללא תעודות במקרה הטוב ייראה כמו הגזע אליו הוא אמור להשתייך, אבל הוא לא נחשב לגזעי וקניה של כלב זה היא בפירוש קנית חתול בשק. יש לא מעט מקרים של גורים מגזע מסוים שגדלו להיות כלבים מעורבים לכל דבר, והרוכשים גילו את זה כשכבר היה מאוחר מדי, אחרי ששילמו מחיר מלא על כלב גזעי וקיבלו כלב מעורב. אין שום דבר רע בכלב מעורב, להיפך, אבל אם בחרתם גזעי – וודאו שהוא כזה. תעשיית מטחנות הגורים היא תעשייה שחייבים מוסרית להוקיע ואסור לתרום לקיומה, שכן המפסידים הגדולים הם הכלבים. גם הכלבה האם, שמורבעת שוב ושוב לבצע כסף ובמקרים רבים גם ננטשת ונזרקת כשמחליטים להפסיק להשתמש בה, גם הגורים, שמוחזקים בתנאים לא הולמים, לא מקבלים חיסונים, מופרדים מוקדם מדי מהשגר ובדרך כלל נמכרים לכל דורש בלי שום סינון והתאמה, וגם הגזע כולו, כי במקום לתרום לטיפוחו מקלקלים אותו.  בשבוע שעבר התקשר אלינו בחור בשם ישי, הוא גר בקרית טבעון, מגדל כלבת בוקסר והחליט להוסיף גורה למשפחה, עוד מישהי לרוץ איתה בשדות היפים של הצפון. הוא בחר בגזע המלינוואה (סוג של רועה בלגי) ורכש גורה, אבל הבעלים היו לחוצים כל כך להיפטר מהגורים, שישי מצא את עצמו עם גורה בת פחות מחודש בבית, והתקשר להתייעץ לגבי מזון בשבילה. ניסינו להגיד לו להחזיר אותה לאמה ולאחיה לעוד שלושה שבועות אבל הוא הסביר שאין לה לאן לחזור. הסיפור הזה פחות או יותר מסביר את בעיית מטחנות הגורים בארץ. כלבי מלינוואה הם גם ככה לא כלבים לכל אחד, דרוש ידע וניסיון כדי לגדל גור כזה, מה לדעתכם יקרה לגורה הזו או לאחים שלה, כשיגיעו לבתים לא מנוסים מספיק ויסבלו בנוסף מבעיות התנהגות שנובעות מהפרדה מוקדמת מהשגר?לסיכום- אם אתם מעוניינים בגור גזעי, פשוט פנו לרכז הגזע שידריך אתכם, אל תוותרו על תעודות יוחסין של ההתאחדות הישראלית לכלבנות ואל תאמינו לסיפורים כגון "להורים יש תעודות יקר לי להוציא לגורים". כלב גזעי=כלב מתועד. נקודה.

אימוץ – בישראל פועלות עשרות עמותות למען בעלי חיים בכלל וכלבים בפרט. בדרך כלל הן מפוצצות עד אפס מקום, כיוון שכמות הכלבים הננטשים, משוטטים, נולדים ברחוב – היא בלתי נתפסת. המודעות לעיקור וסירוס עדיין לא מספקת, אנשים רבים מאפשרים לכלבה שלהם להמליט והגלגל הזה לא עוצר, השרשרת לא נקטעת. עשרות אלפי כלבים מומתים בכל שנה פשוט כי אין להם דורש.

אם החלטתם לאמץ כלב יש כמה אפשרויות לעשות את זה. קודם כל תחזרו לרשימה. אחרי שהחלטתם על כיוון, תתחילו לחפש. רוב העמותות עורכות ימי אימוץ מסודרים, בהם ניתן להגיע לפגוש את הכלבים ולדבר עם המתנדבים. חשוב לפנות לעמותה שמכירה באמת את הכלבים, ויודעת להתאים בין כלב לאנשים. בשיחה פשוטה עם צוות העמותה תדעו מה רמת ההכרות שלהם עם הכלב. אל תתביישו לשאול שאלות, איך הוא מתנהג עם כלבים? איך עם חתולים? איך עם ילדים? האם ידועה ההיסטוריה של הכלב? האם ידוע למה ננטש? לא תמיד יש תשובות, אבל כל תשובה תעזור לגבש החלטה. כשמאמצים גור מעורב יש קצת יותר הימור מאשר עם כלב גזעי, קחו זאת בחשבון. אם מאוד חשוב לכם שיהיה לכם כלב קטנטן, אל תאמצו גור מעורב שנראה שיהיה קטן, אלא אם תוכלו לחיות עם זה שיגדל להיות בינוני בסוף, כדוגמא. את הנושא הזה אפשר לפתור אם מאמצים כלב בוגר שסיים את הגדילה שלו, וניתן לדעת פחות או יותר מה האופי שלו. לפעמים אגב, אפשר למצוא כלבים גזעיים או דמוי גזעיים בעמותות. זה לא נדיר בכלל, הם ננטשים בדיוק כמו המעורבים, בייחוד אלה ששייכים למטחנות הגורים עליהן דיברנו למעלה. כשמאמצים כלב מעמותה משלמים סל אימוץ. לא להתבלבל, לא קונים את הכלב, אלא משלמים על סל טיפולים מסובסד שכולל בתוכו חיסונים, עיקור או סירוס ושבב. עוד אפשרות לאימוץ היא חיפוש כלב שנמצא בבית אומנה. לפעמים מדובר בפעילים פרטיים שמצילים כלבים, לפעמים הכלבים בחסות עמותה. היתרון בכלב שחי בבית אומנה הוא שיודעים איך הוא מתנהג בתוך בית, וכך יהיו תשובות לרוב השאלות שלכם. דרך נוספת היא לאמץ ישירות מהסגרים עירוניים, לשם מגיעים כלבים משוטטים ומומתים אחרי מספר ימים.

בין אם בחרתם בכלב גזעי או מעורב, בקניית כלב גזעי או באימוץ כלב מעמותה, מומלץ להיעזר במאלף בתהליך. מאלף יוכל לעזור לכם לבחור את הגור הנכון עבורכם משגר גורים, או לבחון אופי של כלב מעמותה כדי שההתאמה תהיה כמה שיותר טובה. ואל תשכחו.. בין כל העצות המושכלות האלה, שהן חשובות מאוד, להקשיב ללב. אתם מצרפים חבר חדש, משפחה. זו הולכת להיות חברות מופלאה לתקופה מאוד ארוכה וההחלטה של הלב היא ההחלטה החשובה מכולן.