הסכנות שבקיץ

הסכנות שבקיץ

יש המון דברים כיפיים בקיץ. גם לאנשים וגם לכלבים וחתולים. כולם יוצאים החוצה, מטיילים, מבלים בים, יוצאים לחופשות.. אנחנו דווקא עובדים קשה בקיץ, בפנסיון לכלבים וחתולים בשדות, כשאנשים נופשים במקומות של אנשים והכלבים והחתולים שלהם נופשים אצלנו, אבל לא על זה רצינו לכתוב היום. הקיץ מביא איתו המון דברים טובים אבל גם המון סכנות לכלבים וחתולים. עשינו רשימה כדי שתדעו ממה צריך להיזהר –

מכת חום – מכת חום היא מצב מסוכן בו טמפרטורת הגוף עולה לרמה שהגוף לא מסוגל לתפקד בה. כלבים וחתולים כמעט לא מזיעים. הדרך היחידה שלהם להתקרר היא דרך הפה, וזו שיטה פחות יעילה לקירור. גם כלבים וגם חתולים עלולים לקבל מכת חום, אבל התופעה מתרחשת יותר אצל כלבים, שכן הם מתלווים אלינו, הולכים לים, מטיילים בחוץ, עובדים לפעמים, והפעילות שלהם תלויה בנו. מכת חום עלולה לקרות לכל כלב, אבל יש מספר מצבים שנחשבים גורמי סיכון מוגברים – כלבים שסובלים מעודף משקל, גורים צעירים, כלבים מבוגרים מאוד, כלבים גדולים, כלבים בעלי פרווה סמיכה ועבה, וכלבים מגזעים פחוסי אף כגון פקינז, פאג, בוקסר ודומיהם.

איך ניתן למנוע מכת חום?

* יש לספק לכלבים מים וצל כל הזמן, ולעולם לא לקשור כלבים בחוץ כשאין להם גישה לצל ולמים.

*לא לצאת לטייל בשעות החמות. לטייל עם הכלבים מוקדם בבוקר או בשעות הערב, ובשעות החמות להסתפק בסיבוב למטרת צרכים וחזרה הביתה למזגן. חשוב לדעת שמכת חום היא מצב חירום שדורש התערבות רפואית מיידית ועלול לגרום למוות. אם אתם חושדים במכת חום, אם אתם מטיילים בחוץ והכלב שלכם מפגין סימני מצוקה כגון התנשפות מוגברת, הליכה מתנדנדת, או כל התנהגות שנראית לכם חריגה – עצרו. תנו לכלב לנוח בצל, הרטיבו אותו במים, והשיגו ווטרינר במהירות.

התייבשות – התייבשות היא מצב בו כלבים וחתולים מאבדים נוזלים ובהם מינרלים חשובים לפעילות הגוף. התייבשות אצל כלבים וחתולים היא לא מצב ייחודי לקיץ, אבל בקיץ יש יותר מקרי התייבשות. כלבים וחתולים עלולים להתייבש גם עקב מחלה, ובמיוחד במצבים של הקאות ושלשולים. פעולת ההלחתה בה כלבים וחתולים מקררים את עצמם גורמת גם היא לאיבוד נוזלים – לכן חייב להישמר האיזון בין הנוזלים שהכלבים והחתולים מכניסים לאלה שהם מוציאים. בקיץ במיוחד, יש לדאוג שלכלבים ולחתולים יהיו מים טריים זמינים כל הזמן. כשההתייבשות קלה, ניתן לזהות אותה על פי אלסטיות העור – אם נרים מעט את עור הכלב באזור העורף נראה שהוא מיד חוזר לעצמו, גמיש ובריא. חזרה של העור למקומו בצורה איטית יותר מצביעה על התייבשות. אין לתת לכלבים וחתולים שלא שתו זמן רב כמות גדולה של מים, הם עלולים להקיא ולאבד אפילו יותר נוזלים. יש לתת מנות קטנות של מים, קרח לליקוק ולהתייעץ עם וטרינר שיקבע אם נדרש גם עירוי נוזלים. חתולי רחוב רחוב רבים מתייבשים ומתים בקיץ, כשאין שלוליות ומקורות מים עומדים זמינים. בקיץ, גם אם אינכם מגדלים חתולים, מומלץ לפזר קערות של מים באזורים בהם חתולי רחוב מסתובבים, לפעמים הפעולה הפשוטה הזו מצילה חיים.

הכשות – הנחש הארסי הנפוץ ביותר בארץ הוא הצפע הארצישראלי. בתקופת הקיץ, ואפילו עוד לפניו, באביב, הנחשים מתעוררים מתרדמת החורף שלהם ומתחילים להסתובב בחוץ. כלבים וחתולים פוגשים בנחשים בשיחים, בשדות, ואפילו בחצרות הבתים הפרטיים. חתולים ינסו לצוד את הנחש, לפעמים יצליחו אך הם אינם חסינים להכשות ולא תמיד ינצחו במערכה. הכשת נחש היא מצב חירום הדורש התערבות רפואית מיידית. סיכויי ההישרדות תלויים במהירות בה הכלב או החתול יקבל טיפול, במיקום ההכשה, בעונת השנה (הכשות ראשונות אחרי תרדמת החורף מסוכנות יותר), בגיל הכלב או החתול ובמצבו הבריאותי הכללי.

איך נזהרים? מוותרים על שחרור כלבים בשדות, במיוחד בשעות הבוקר והערב, שעות שהנחשים פעילים יותר. השתמשו ברצועה, שתמנע מהכלבים להיכנס לסבך שיחים שעלול להיות משכנו של נחש. אם יש לכם מצבור גרוטאות בחצר זה הזמן לפנות אותו, כדי שלא ישמש מקום מקלט לנחשים. כך לגבי עשבים גבוהים. כלבים וחתולים יוכשו בדרך כלל בפנים, לכן אם אתם רואים נפיחות חדשה ולא מוסברת, גם אם לא פגשתם נחש, גשו לווטרינר שיבדוק אם מדובר בהכשה. אם ראיתם את המפגש עם הנחש, אל תנסו להתעסק איתו. הרחיקו את הכלב וסעו מיד לטיפול רפואי. אל תנסו להוציא את הארס בשום דרך, אל תחסמו עורקים ואל תשימו קרח או כל דבר אחר. נסו למנוע תנועה של הכלב ככל הניתן כדי למנוע את התפשטות הארס וסעו במהירות לווטרינר.

ועוד כמה טיפים חשובים של קיץ :אם אתם הולכים עם הכלבים שלכם לים, אל תשכחו מים מתוקים וצל. כשאתם חוזרים שטפו את הכלב במים כדי להוריד ממנו את המלח והחול. מאגרי מים מתוקים מומלצים מאוד להתרעננות בטוחה בקיץ. וודאו שהכלב מבין איך לצאת מהמים, ואל תורידו ממנו את העיניים, בדיוק כמו שנוהגים עם ילדים.

כלבים וחתולים נוטים לאכול פחות בקיץ. התופעה כשלעצמה לא מטרידה, אך שימו לב שהכלבים והחתולים חיוניים ושמחים ושהם שותים מספיק. קראו במאמר "הצילו פרעושים וקרציות" על קדחת קרציות, מחלה שמתאפיינת במספר ימים ללא תיאבון ומאוד נפוצה בקיץ, עונת הקרציות. אם יש לכם חשד, קחו את הכלב לבדיקת דם אצל ווטרינר.

כוויות רגליים. כלבים וחתולים לא נועלים נעליים. בקיץ המדרכות לוהטות ועלולות להיגרם כוויות בכריות הרגליים של כלבים וחתולים. לכו רק בצל, או בשעות שהמדרכות קרירות יותר.

לעולם אל תשאירו כלבים וחתולים בתוך רכב חונה. אפילו לא לרגע, אפילו לא אם החלון קצת פתוח.

תספורות – הפרווה נועדה לבודד את בעל החיים מחום ומקור. גילוח הורס את הבידוד הזה ומשאיר את הכלב חשוף לשמש. גם אם אתם מקצרים את הפרווה, הקפידו להשאיר עובי מספיק לבידוד. אצל גזעי כלבים שלא מומלץ לספר, או אם אינכם מעוניינים לגלח את כלביכם, בדקו אפשרות של דילול, שהוא תהליך של הסרת פרווה מתה וריענון הפרווה הבריאה מבלי לספר את הכלב.

ולסיכום…תעשו חיים! קיץ, ים, ארטיקים, כלבים וחתולים. מי צריך יותר מזה? שתפו את הכלבים בחוויות הקיץ שלכם, סעו איתם לטייל. קחו אותם לים, הכינו להם ארטיקים מיוחדים להם (יש מלא מתכונים ברשת) אל תוותרו גם על חופשה של אנשים בלבד והביאו אותם אלינו לפנסיון לכלבים וחתולים בשדות שבצפון, מבטיחים לפנק אותם בפעילויות קיץ שוות. שיהיה קיץ של כיף!