איך בוחרים מאלף כלבים

איך בוחרים מאלף כלבים?

מצאתם את כלב חלומותיכם, נסעתם עד לכלביה בצפון כדי לאמץ אותו, שמחים ומאושרים חזרתם הביתה, בטוחים שהכל ורוד. ואז התחלתם את חייכם המשותפים ביחד וגיליתם די מהר שזה יותר קשה ממה שחשבתם. קודם כל תדעו שאתם לא לבד. כלבים, כמו ילדים, זקוקים לחינוך. יש אנשים שהם מחנכים מלידה, ומצליחים לחנך את הכלב שלהם כדי שיתנהג בדיוק כפי שהם מצפים ממנו. זה עובד בעיקר כשמדובר בכלב קל לחינוך, לא עקשן במיוחד ולא קיצוני ברמת האנרגיות שלו, וזה די נדיר. רוב האנשים מתקשים בחינוך הכלבים שלהם, והם מתחלקים לשלושה סוגים – אלה שחיים עם הכלבים שלהם כמו שהם, נגררים אחריהם ברחובות, מנקים צרכים עד גיל מאוחר, קונים שוב ושוב מטענים חדשים לטלפונים.. אלה שמתייאשים ומעבירים את הכלב הלאה, לבית אחר או לעמותה, ואלה שמחפשים עזרה. אנחנו מקווים שאתם לא מאלה שמתייאשים, אלא מאלה שמאמינים שכלבים הם בני משפחה לכל דבר, ועם כל קושי בדרך מתמודדים. אנחנו פה בשביל אלה שמחפשים עזרה, ואלה שחיים עם הכלבים שלהם כמו שהם – וכדאי שיידעו שאפשר גם אחרת.

אילוף כלבים הוא מקצוע פרוץ. יש המון שיטות אילוף, המון מאלפי כלבים, וכמו בכל תחום, יש טובים יותר וטובים פחות. המקצוע לא מפוקח על ידי שום גוף ממשלתי ולא נלמד במסגרות להשכלה גבוהה. בעצם, כל אחד יכול להגדיר את עצמו מאלף כלבים וזה חוקי לגמרי. אז איך נדע לאיזה מאלף כלבים לפנות?

בשלב הראשון, הגדירו צרכים – אתם זקוקים לחינוך גורים? האם יש לכם כלב בוגר עם בעיות התנהגות שנמשכות זמן רב? האם יש לכם כלב תוקפן לכלבים אחרים? תוקפן לבני אדם? לא כל מאלף מסוגל להתמודד עם כל בעיה. בעיות תוקפנות, למשל, דורשות טיפול מיידי ונכון, ואם הבעיה לא תטופל היא עלולה להחמיר. במצב כזה מומלץ לבחור במאלף כלבים מנוסה בבעיות תוקפנות ולא במאלף כלבים בתחילת דרכו שעדיין לא התנסה בסוגי בעיות כאלה.

לבחור באילוף בתנאי פנסיון או בשיעורים בבית? – חלק מהמאלפים מספקים שירותים של אילוף כלבים בתנאי פנסיון. משמעות הדבר היא שהכלב עובר לגור אצל המאלף (בדרך כלל בכלבייה) לתקופה מוגדרת מראש. בתקופה זו המאלף עובד עם הכלב ומאלף אותו. בדרך כלל תתבקשו להגיע לשיעורים בפנסיון כדי לתרגל עם הכלב את מה שלמד. בסיום התהליך, כשהכלב חוזר הביתה, המאלף מגיע למספר קטן של שיעורים כדי לתרגל אתכם את העבודה עם הכלב. באילוף על בסיס שיעורים בבית המאלף מגיע אליכם כל מספר ימים, וביחד אתם עובדים עם הכלב ומתרגלים איתו את מה שלמד עד הפגישה הבאה. בין המפגשים אתם אלה שמתרגלים עם הכלב. הבחירה בין אילוף בתנאי פנסיון לאילוף בבית תלויה במספר גורמים, כגון הזמן והיכולת שלכם לתרגל עם הכלב, ומה סוג הבעיות שיש לפתור. חינוך גורים נעשה על בסיס שיעורים בבית, כלבים עם בעיות קשות שמושרשות בבית לפעמים יפיקו יותר מאילוף בתנאי פנסיון, החשיבות הגדולה ביותר היא לזמן וליכולת שלכם לעבוד ולתרגל עם הכלב – אם אתם מכירים את עצמכם כאנשים שלא מסוגלים להתחייב לעבודה, בחרו בפנסיון, עבודת השימור פשוטה יותר מעבודה עצמאית (גם עם ליווי) מאפס. אבל אם אתם כן מסוגלים להתחייב לעבודה – תהליך העבודה הביתית עשוי להיות מהנה ומעשיר גם לכם וגם לכלב.

חפשו המלצות – רצוי מאנשים שאתם מכירים. שאלו את הוטרינר שלכם, שאלו חברים, חפשו בפייסבוק ובגוגל ביקורות על אותו מאלף כלבים פוטנציאלי, עשו עליו שיעורי בית.

שיחת טלפון ראשונית – מאלף כלבים טוב, ישאל אתכם מספר שאלות בטלפון, ויבקש לפגוש את הכלב. תכניות פעולה והמלצות בשיחת טלפון זה פשוט לא מספיק מקצועי. כדי להכין תכנית עבודה על המאלף להכיר את הכלב, רצוי בסביבתו הטבעית, ביחד אתכם כדי שיוכל לבחון את התקשורת בינכם לבין הכלב שלכם ולתכנן איך לעבוד. בשיחת הטלפון הראשונית נסו גם להבין איזה שיטות עבודה המאלף מכיר. האם הוא נעול על שיטת עבודה אחת? האם בארגז הכלים שלו יש מספיק שיטות עבודה כדי לבחור איך לעבוד עם הכלב שלכם? כמה זמן הוא מאלף כלבים? השאלות יעזרו לכם להבין אם אתם עומדים מול אדם מקצועי ומנוסה, ולא פחות חשוב – אם אתם עומדים מול אדם סבלני שמוכן לענות ברצון על שאלות ומדבר אתכם באופן פתוח וחופשי. לפעמים, חיבור נכון חשוב יותר מניסיון, ואם אין לכם בעיות קשות עם הכלב, אלא אתם זקוקים רק לעזרה בתקשורת, אפשרי בהחלט לבחור במאלף כלבים "טרי" יותר, בעל ידע ומוטיבציה לעבוד.

פגישה – מאוד חשוב להיפגש פיזית עם מאלף הכלבים לפני שאתם מתחילים את תהליך העבודה. גם כדי שיכיר את הכלב ויוכל לתכנן נכון את עבודתו, וגם כדי שתבדקו את הכימיה ביניכם כאנשים, דבר שהוא לא פחות חשוב מכל ידע מקצועי וניסיון שיש לו כמאלף. תפקידו של מאלף הכלבים הוא להעביר לכם את הידע שלו, כדי שתוכלו לתקשר נכון עם הכלב שלכם. הוא ילמד את הכלב שלכם להתנהג, יעבוד איתו ואתכם ביחד, אבל אם אתם לא תדעו איך להמשיך לעבוד ולתחזק את מה שהכלב למד – כל התהליך היה לחינם. מאלף הכלבים צריך להיות קשוב, לוודא שאתם מבינים אותו ועובדים נכון עם הכלב, לוודא שאתם מתרגלים עם הכלב את מספר הפעמים הנדרש, ולחזור אחורה בחומר הנלמד אם צריך. אתם מצדכם צריכים להתחייב שאכן תעבדו עם הכלב לפי תכנית העבודה שהמאלף יקבע ותקפידו למלא את הוראותיו. בפגישה צפו בצורת התקשורת של מאלף הכלבים עם הכלב שלכם – אם המאלף נראה לכם כוחני כבר בפגישה הראשונה, אם הוא מציע שיטות אלימות, או אם אתם לא מתחברים להצעות העבודה שלו – ותרו על שירותיו וחפשו מאלף כלבים אחר.

עוד כמה דברים שממש חשוב לזכור –

* אילוף כלבים הוא לא עונש. הכלב אמור ליהנות מהתהליך, בסך הכל זה זמן איכות אתכם ורוב הכלבים אוהבים לעבוד. אם הכלב שלכם פוחד ממאלף הכלבים, או נרתע מהעבודה איתו עצרו את העבודה וחפשו מאלף כלבים אחר. המטרה היא להשיג שיתוף פעולה, ולא להפחיד את הכלב. פחד הוא לעולם לא בסיס טוב לקשר.

* מאלף כלבים הוא לא קוסם. הוא יכול לחלוק אתכם את הידע שלו, וללמד את הכלב להתנהג כפי שאתם מצפים ממנו, אבל חשוב לזכור – אם לא תתרגלו עם הכלב, גם אחרי שמסתיים תהליך העבודה, הכלב ישכח את מה שלמד, וגרוע מכך – יהיה מבולבל ולא יידע איך עליו להתנהג. התפקיד שלכם בחינוך הכלב שלכם לא עובר למאלף, הוא רק מלמד אתכם איך לעשות זאת נכון.

* כמעט כל בעיה ניתנת לפתרון. לפעמים הפתרון אפילו פשוט יותר ממה שחשבתם. אין באמת צורך להיגרר אחרי כלב שמושך ברצועה במשך 15 שנים. יש דברים שמאוד קל לפתור, וכל מה שאתם צריכים זה רק הכוונה. כשתבינו איך לתקשר עם הכלב שלכם נכון תפיקו יותר מהקשר שלכם, וגם אתם וגם הכלב תיהנו מזמן איכות לאורך שנים.