כלבים חתולים וחיסונים

כלבים וחתולים – טיפולים שגרתיים (אך מצילי חיים)

כלבים וחתולים, כמו כל שאר חברי המשפחה, זקוקים לטיפולים שגרתיים שונים כדי לשמור על בריאותם. בניגוד לבני אדם, שנהנים מחיסונים וטיפולים שגרתיים בחינם או במחירים מסובסדים, כלבים וחתולים נאלצים להשתמש בשירותים של רפואה פרטית, וזה דבר שחשוב לקחת בחשבון עוד לפני שמאמצים כלב או חתול.
גורי כלבים וחתולים חשופים למחלות קשות המסכנות את חייהם. למרבה המזל, למחלות אלה יש חיסון, ממש כמו חיסוני ילדות של בני אדם. כשמאמצים גור כלבים או חתולים, אין להפגישו עם כלבים וחתולים אחרים (אלא אם הם מוכרים ואתם יודעים שהם מחוסנים באופן מלא), ולא לתת לו לטייל במקומות בהם כלבים וחתולים אחרים מסתובבים. למרות האזהרות האלה, חשוב לזכור שהחשיפה לכלבים וחתולים אחרים חשובה מאוד להתפתחות הגור שלכם ותשפיע מאוד על רמת התקשורת והחברותיות שלו בעתיד, לכן יש לחשוף אותו, אבל בזהירות רבה. (אם יש לכם גור- קראו בהרחבה על הנושא במאמר "גור חדש")
כלבים וחתולים הם בעלי חיים שונים זה מזה, וחשופים למחלות שונות, לכן גם החיסונים שלהם שונים בהתאם, למרות שיש דמיון בחלק מטיפולי השגרה לכלבים וחתולים. עשינו לכם קצת סדר, כדי שתבואו מוכנים לווטרינר ותדעו מה צריך.
חיסונים – כלבים:
חיסון משושה – גורי כלבים מקבלים שלוש פעמים חיסון משושה. זהו חיסון נגד שש מחלות, ביניהן אחת המסוכנת גם לבני אדם. שתי המחלות הנפוצות והמוכרות ביותר הן הפרוו והכלבלבת, מחלות קשות ומדבקות מאוד, וברוב המקרים גם קטלניות. רק אחרי שלושת החיסונים בסדרה, אפשר להיות בטוחים שהגור מחוסן, כל עוד הוא בעיצומו של תהליך החיסונים, הניתנים בהפרש של כ שלושה שבועות אחד מהשני, צריך להמשיך לנקוט באמצעי זהירות כדי שלא יידבק. בהמשך חייו, יקבל הכלב חיסון משושה אחד בכל שנה.
חיסון כלבת – בגיל שלושה חודשים, גור כלבים מקבל את חיסון הכלבת הראשון שלו. על פי חוק, יש לחזור על החיסון פעם בשנה. בדרך כלל במעמד חיסון הכלבת (לפעמים עוד לפני) משתילים בגוף הכלב שבב אלקטרוני עם פרטי הבעלים והווטרינר המטפל. וודאו שעל השבב מוזנים הפרטים הנכונים – פעולה פשוטה זו יכולה להחזיר את הכלב הביתה אם במקרה הולך לאיבוד.
חיסונים – חתולים:
חיסון מרובעת – גורי חתולים מקבלים שלוש פעמים חיסון מרובעות. זהו חיסון נגד ארבע מחלות: חתלתלת (וירוס קטלני הגורם שלשולים, הקאות, כאב במגע ומוות מהיר), כלמידיה (וירוס הגורם לדלקות עיניים וזיהום במערכת הנשימה), וירוס קליצ'י (מחלה הגורמת זיהום במערכת הנשימה העליונה), והרפס (מחלה ויראלית הגורמת חום גבוה, דלקת ריאות, פצעים על הלשון, דלקות עיניים וזיהום במערכת הנשימה העליונה). לאחר סדרת החיסונים שהחתולים עוברים כגורים, יש לחזור על החיסון המרובע כל שנה.
חיסון כלבת – בניגוד לכלבים, אין חוק המחייב חתולים להתחסן נגד כלבת, אבל לחתולים היוצאים מהבית מומלץ להתחסן.
כלבים וחתולים – טיפולים מונעים:
תילוע – כלבים וחתולים כאחד זקוקים לטיפול נגד תולעים פעם בחצי שנה. תולעים עלולות לגרום לשלשולים, לאנמיה, ובמקרים קיצוניים גם למוות. יש תולעים הנישאות על גבי פרעושים, לכן חשוב לטפל בכלבים וחתולים בתכשירים נגד פרעושים באופן קבוע.
סירוס/עיקור – ניתן למצוא דעות שונות לגבי חשיבות העיקור והסירוס לכלבים וחתולים מבחינה בריאותית. אבל על דבר אחד אין ויכוח – עיקור וסירוס של כלבים וחתולים מונע גורים. בארץ ממיתים עשרות אלפי כלבים וחתולים בשנה עקב המלטות מיותרות ומחסור במאמצים. כדי לנסות לפתור את הבעיה,(לבעלי כלבים) המדינה העלתה את מחיר חידוש רישיון אחזקת הכלב השנתי באופן משמעותי מאוד לכלבים שאינם מסורסים/מעוקרות. זאת כדי לעודד אנשים לעקר ולסרס את הכלבים שלהם ולהמנע מהרבעות מיותרות.
טיפול נגד קרציות ופרעושים – כלבים וחתולים זקוקים לטיפולים קבועים נגד טפילים חיצוניים. קרציות ופרעושים הם מטרד לא נעים, הם מוצצים את דמם של כלבים וחתולים (וגם של בני אדם) וגורמים להם לסבל רב ומעבר לכך – עלולים לגרום למחלות ואף למוות. חשוב לדעת שכלבים וחתולים זקוקים לחומרים שונים לטיפול נגד קרציות ופרעושים ואסור להשתמש בחומרים של כלבים על חתולים ולהפך. וודאו שאתם קונים חומרים מתאימים לכלב או לחתול לפי גילו ומשקלו וקראו את הוראות השימוש והאזהרות על האריזה לפני הטיפול.
לכלבים בלבד:
חיסון לשעלת מכלאות שעלת מכלאות היא מחלת כלבים מדבקת, הנמשכת כשלושה שבועות ומאופיינת בשיעול יבש. בדרך כלל זוהי מחלה לא קשה, ועוברת מעצמה, אך היא עלולה להסתבך ולגרום לכלב דלקת ריאות ואף לסכן את חייו. שעלת מכלאות מתפרצת בדרך כלל במקומות הומי כלבים כגון עמותות וכלביות. למחלה זו יש חיסון ספציפי שתקף לחצי שנה. החיסון לא יעיל במאה אחוז, אבל גם האחוז הקטן של הכלבים שכן יידבקו במחלה, יקבלו אותה בצורה קלה מאוד. כלבים שמבלים הרבה בפנסיון לכלבים, מגיעים לתערוכות או כל מקום שהוא הומה כלבים, מומלץ לחסן בקביעות כל חצי שנה. בכל מקרה, כדאי לחסן כלב שבועיים לפני שהוא נכנס לפנסיון כלבים, או מגיע למקום הומה כלבים כגון תערוכת כלבים, מפגשי כלבים וכדומה. אם יש לכם פנסיון כלבים קבוע, בדקו מה מדיניות המקום בנוגע לשעלת מכלאות, יש פנסיונים שדורשים שלכלב יהיה חיסון שעלת מכלאות בתוקף לפני שהוא מגיע להתארח בפנסיון לכלבים.
תולעת הפארק–  תולעת הפארק, או בשמה הלועזי ספריצורקה לופי, היא טפיל מסוכן הגורם למוות אצל כלבים. תולעת הפארק התגלתה לראשונה בשנות השמונים באזור הפארק הלאומי ברמת גן, ומכאן שמה. היא כבר מזמן לא בלעדית לאזור המרכז, ואפשר למצוא אותה בדרום, בצפון ובעצם בכל מקום בארץ. תולעת הפארק נישאת בגופן של חיפושיות זבל. כלבים, מעצם נטייתם לחפש אוצרות על הרצפה, לאכול זבל ושאריות, בולעים את חיפושית הזבל ונדבקים דרכה בתולעת הפארק. זחלי תולעת מתחילים בתהליך נדידה בגוף הכלב לעבר אבי העורקים, משם לוושט, שם הם מתמקמים והופכים לתולעים בוגרות. בדרך כלל מגלים שהכלב נדבק בתולעת הפארק רק כשכבר הנזק הנגרם לגופו גדול, ולפעמים גם מאוחר מדי. אין חיסון נגד תולעת הפארק, לכן נותנים לכלבים טיפול שמטרתו להרוג את התולעת ואת זחליה בשלבים מוקדמים לפני שגרמו נזק. הטיפול מתבצע בזריקה בתדירות של בין חודש לשלושה חודשים, לפי נגיעות האזור ונטיית הכלב לאכילת זבל בחוץ. בנוסף לטיפול השגרתי, רצוי ללמד כלבים לא לאכול דבר מהרצפה (במקרים אחרים זה עלול להיות גם רעל), ללכת תמיד עם רצועה, ולמנוע מהכלב להתקרב לצרכים של כלבים אחרים. יש מספר גזעים של כלבים הידועים כרגישים לחומר המוזרק כנגד התולעת (רועה אוסטרלי, קולי, בורדר קולי, ועוד – יש לשאול וטרינר לפני הטיפול) – לכלבים אלה או המעורבים בגזעים אלה, ניתן לעשות בדיקת נוגדנים כדי לבדוק אם הם רגישים לחומר, או למנוע באופן חד משמעי הכנסת דברים לפיהם בחוץ, גם אם זה אומר ללכת איתם עם מחסום באופן קבוע.
מרפאות ווטרינריות רבות מציעות מנויים שנתיים שמטרתם מצד המרפאה להשאיר אתכם לקוחות קבועים, ומצדכם להוזיל את עלויות הטיפולים לכלבים וחתולים. אחד היתרונות במנוי כזה הוא העובדה ששילמתם מראש ולכן הסיכוי שתפספסו טיפולים שגרתיים נמוך יותר. בכל מקרה, אל תוותרו על טיפולים מונעים לכלבים וחתולים, מניעה היא תמיד הדרך הטובה ביותר לחסוך צרות בעתיד, והכלבים והחתולים שלכם יודו לכם.