על כלבים וחתולים

על כלבים וחתולים

אני אדם של כלבים. לא של חתולים, לא של כלבים וחתולים, רק של כלבים. יש אנשים כאלה, שהם אנשי כלבים בלבד, יש כאלה שהם אנשי חתולים מובהקים ויש כאלה שהם אנשי כלבים וחתולים. אני באופן אישי מכירה חתולים בעיקר מסיפורים. יוצא לי לפעמים לפגוש אותם מרחוק, בפנסיון כלבים יש כמה חתולים, לשכנים יש חתול די חצוף שאני פוגשת מעבר לגדר. לא יותר. במשפחתי יש אנשי חתולים מובהקים שאיני יכולה לבקר כיוון שאני אלרגית לחתולים, הם עושים אותי חולה. לא יכולה לגעת בהם ואפילו לא שיישבו קרוב אלי, כי מיד קורים לי דברים מוזרים בפנים, התנפחויות שונות, עיטושים ללא הפסקה וגירודים. אם אני אתעקש להישאר בסביבת החתול אז יהיה לי קשה גם לנשום ואצטרך משאף בנוסף לכדור נגד אלרגיות שאיאלץ ליטול באופן מיידי. אז לא פלא שבאופן טבעי אף פעם לא התעניינתי בחתולים במיוחד, והאמת שגם אף פעם לא כל כך הבנתי איך אפשר להתחבר גם לכלבים וגם לחתולים. הרי הם שונים לחלוטין אחד מהשני- כלבים הם מתמסרים, זקוקים לאנשים כמו אויר לנשימה, יעשו הכול כדי לקבל ליטופים ומילים טובות ולמעט מספר גזעים מאוד עצמאיים שפותחו למטרות שונות – רוב הכלבים מאוד ישתדלו לרצות את בעליהם. לעומת זאת חתולים, כך חשבתי, עצמאיים מאוד, דואגים לעצמם, שלא נאמר אגואיסטים. הם מעדיפים שירצו אותם ולא לרצות אחרים ובאופן כללי לא חברותיים במיוחד. מי לא מכיר את הסרט גארפילד, המספר על חתול שמן ונהנתן שמגחך על מסירות הכלב לבעליו, מבהיר לכולם בכל הזדמנות שהוא שליט הבית ונהנה מזכויות יתר רק מעצם היותו חתול. גם ברשת אפשר לצפות בסרטונים רבים על כלבים וחתולים, במגוון מצבים משעשעים המציגים את ההבדלים בין כלבים וחתולים ויחסם לבעליהם. השורה התחתונה ברוב הסרטונים והסרטים בנושא  היא – הכלב נועד לשרת את האדם, והאדם נועד לשרת את החתול. או בכל אופן כך חשבתי. יש לי חברה, גרה בצפון, מגדלת כלב גדול ושלושה חתולים. היא צחקה על ההכללות שאני עושה וסיפרה לי שאחת החתולות שלה דווקא מאוד תלותית ושכל החתולים שלה מגיעים כשהיא קוראת להם. ובכל זאת, זה לא שאין לדברים שלי בסיס- בלי להכליל ולהכעיס אנשים מסוימים שגרים בצפון- כל מי שמגדל כלבים וחתולים יזהה את התכונות הנפוצות בהם וההבדלים ביניהם בקלות.
אז איך כלבים וחתולים מצליחים בכל זאת להסתדר ביניהם?
קודם כל, כמו בנושאים רבים אחרים, הכול מתחיל בחשיפה. גורים, של כלבים וחתולים כאחד, נוטים להסתדר עם בעלי חיים שהם מכירים בגיל צעיר. אם יש לכם גור כלבים ואתם מעוניינים שיסתדר עם חתולים, הפגישו אותו עם חתול שמסתדר עם כלבים, כדי ליצור אצלו חוויות חיוביות שישארו איתו לתמיד. בנוסף, טיילו איתו באיזורים בהם מסתובבים חתולים, וצ'פרו אותו כשהוא רגוע בחברתם. גם אם אינכם מעוניינים לגדל חתול, תברכו בהמשך על כלב שמסתדר עם חתולים ולא מנסה לרדוף אחריהם בכל הזדמנות. חתולים פחות מטיילים בחוץ עם רצועה בדרך כלל, אבל אם יש לכם גור חתולים בקשו מחברים עם כלבים לבוא לבקר. רק וודאו לפני שהכלבים מסתדרים עם חתולים ושהחוויה שתהיה לגור החתולים שלכם תהיה חיובית ונעימה.
אם אתם מאלה שאוהבים כלבים וחתולים, והייתם רוצים לצרף חתול לכלב שלכם או כלב לחתול, כדאי שתדעו שזה בדרך כלל אפשרי. יש בתים רבים בהם חיים כלבים וחתולים בהרמוניה מושלמת, ואם לא, אז לפחות בשלום קר. אספתי בשבילכם מספר עצות איך לעשות זאת נכון:
* אם יש לכם חתול ואתם מעוניינים לצרף כלב למשפחה, כדאי לבחור כלב בוגר שידוע שמסתדר עם חתולים. בניגוד למה שאפשר לחשוב, דווקא גור כלבים פחות מומלץ לצרף לחתול. גורים רוצים לשחק ולרוץ, מבחינתם החתול הוא צעצוע והם יכולים להיות מטרד של ממש לחתולים. בדקו בעמותות השונות, רוב המתנדבים יידעו לספר על כלבים שמסתדרים עם חתולים, ואפילו אפשר למצוא כלב שנמצא בבית אומנה וחי כבר עם חתול.
* ככלל, המנעו מגזעי כלבים ממשפחת כלבי הציד והרועים, אלה בדרך כלל תזזיתיים יותר וההרגלה לחתול עלולה להיות יותר קשה, ולפעמים אפילו בלתי אפשרית.
* אם יש לכם כלב והחתול הוא המצטרף, רצוי לאמץ גור צעיר, מתחת לגיל חודשיים. בגיל הזה יהיה להם קל יותר להסתגל ולקבל את הכלב כעובדה קיימת.
* בחירת גזע החתול – ככלל חתולי רגדול יסתדרו עם כלבים טוב יותר מחתולים סיאמים אם אתם מחפשים חתול גזעי. מעבר לכך זה בעיקר עניין של אופי ושל הרגלה נכונה.
* איך מפגישים? בפגישה הראשונה דאגו שהכלב יהיה מאוד עייף, אחרי טיול ארוך ומשחק. אם הכלב שלכם מאולף לפקודות בסיסיות, תרגלו איתו לפני הפגישה עם החתול. זה יעזור לעייף אותו ויזכיר לו שהוא צריך להיות ממושמע. ניתן לעשות העברת ריחות באמצעות מטלית לחה – מעבירים את המטלית על החתול ואז על הכלב (או הפוך) כדי להכיר להם את הריח של החבר החדש. אם יש דלת זכוכית, אפשר לעשות את ההיכרות הראשונית דרכה, בכל מקרה – לצ'פר את הכלב כל זמן שהוא מפגין התנהגות רגועה מול החתול. וודאו שיש לחתול אפשרות לברוח ולהסתתר במקומות גבוהים ואל תשאירו אותם משוחררים יחד בהתחלה ללא השגחה, עד שתהיו בטוחים לגמרי שהם מסתדרים, וגם אז וודאו שיש לחתול לאן לברוח.
הכי חשוב – סבלנות, והרבה ממנה. החיבור יכול לקחת זמן, אל תצפו להרמוניה מההתחלה, תנו להם זמן להסתגל. יש הרבה סיפורים על כלבים שהיו בעברם רוצחי חתולים והיום חיים בשלום עם חתול בבית. אגב, העובדה שהכלב ילמד לחיות עם חתול בבית לא בהכרח תשנה את גישתו הכללית לחתולים. כלבים וחתולים יודעים להבדיל בין חברי הלהקה שלהם לזרים. כלב יכול לרדוף אחרי חתולים ברחוב ולהתכרבל עם החתול הביתי על אותה מיטה. גם חתולים יודעים לזהות את הכלב "שלהם" ולפחוד או לתקוף כלבים זרים.
ניסיון מקצועי – אם אתם לא מצליחים, אל תתייאשו מיד. פנו לאיש מקצוע – יש סיכוי שהוא יוכל לעזור לכם להגיע לשלום המיוחל בין הכלב לחתול שלכם.